štrbavý úsmev Veľkej noci

Autor: Michal Ondruš | 25.3.2005 o 15:20 | Karma článku: 2,10 | Prečítané:  995x

Ľudí môžeme rozdeliť na dve hlavné skupiny. Na tých, ktorý majú radi Veľkú noc a na tých, ktorý ju radi nemajú. V tomto prípade výnimočne nezáleží na pohlaví.

Veľká noc je pre kresťanov, najvýznamnejším náboženským sviatkom roku. Je symbolom novosti, čistoty, nevinnosti. Sú však naozaj iba symbolom. Pýtam sa: Keby Veľká noc nebola v kalendári, podobne ako MDŽ, slávili by ste to? Pre mňa je Veľká noc, obdobie rodinnej spriaznenosti, lásky, úsmevu, objatí. Ale pekne strojených a umelých. Ako väčšina ľudí pravidelne chodievame pozrieť zapadnuté kúty našej rodiny. A to nie je ešte naša rodina nejaká veľká. Pri každej návšteve sme k sebe zdvorilí, usmievame sa na seba, milo sa pýtame ako sa máme, s vážnou tvárou debatujeme o tohtoročnom počasí a o o tom, ako sa všetci máme horšie a horšie. Všetky tieto navonok idylické veci majú rovnakého menovateľa. Keď návšteva odíde, tak si povieme: „Zase máme na rok pokoj.“ Tá absurdná falošnosť, a pseudorodinkárstvoje tak smiešne, že idea novosti, čistoty je pohltená špinavou falošnosťou a starými už neexistujúcimi, v lepšom prípade nefungujúcimi vzťahmi. A preto ten úsmev Veľkej noci je nejaký štrbavý. Je zanesený starými prežitkami, ktorých väčšinu ľudí iba ťaží a berie to ako nutné zlo. Štrbavý pretože, čo nie je spontánne nie je dobré. Štrbavý, pretože z Veľkej noci sa stáva Veľké nič.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

EKONOMIKA

Hranica s Ukrajinou sa môže otvoriť, clo zrušiť a roaming tiež

V najbližších rokoch by sa Ukrajina či Moldavsko mohli dostať do Schengenu.


Už ste čítali?